Alim Görmek

Alim görmek insanlar içinde övülmeye, şeref ve izzete yorumlanır. Kişi rüyasında bir âlim görülmesi; şeref ve itibarın artacağına işarettir. Bir yere bir alimin geldiğini görmek oraya itibar kazandıracak bir şahsın gelmesi anlamına gelir. Kişi rüyasında Alim, işlerde başarıdan başarıya koşmak demektir.

Caferi Sadik (RA)'a göre: rüyada âlim dört şekilde tabir olunur: Kadir ve kıymet, halk arasında itibar, makam ve adalet. Bir kimsenin rüyada İslam âlimlerinden herhangi birini görmesi, kadri yüksek ve herkes tarafından sevilen kimse olduğuna işaret eder.

Kişi rüyasında Alimler görmek, ilimde ilerlemeye, hidayete, hikmet ve irfana işaretir. Alimler, ferahlık ve sevince, sürür ve müjdeye işaret eder. Kişinin rüyasında bir âlimi görmesi; o kimsenin değerinin yüksek olması demektir. Alim birini görmek insanlarca övülen ve bildiği şeylerle amel eden kişiye işarettir.

Kişi rüyasında bir âlimin elini öptüğünü görmek, ilminden faydalanmaya işarettir. Alimin kendisine bir şey verdiğini görmek, dünya ve ahirette yükseleceğine yorumlanır. Kendini âlim ve halkı elini öper görmek, halkın ondan hayır ve menfaat görmelerine işarettir. Bir Alimin kendisini öptüğünü gören isinde yükselir.

Bir kimsenin rüyada, Alim Hoca görmesi, kadri yüksek herkes tarafından iyi bir şekilde övülen ve bildiği şeyle amel ettiği için bir müjdedir. İslam alimlerini görmek, bolca vazetmeye, ferahlık ve sevince işaret eder. Salih kimseleri görmek, dinde salih bir adam olduğuna işaret eder.

Alimin öğrencilerine ders vermesi, ilim isteyenlerin çoğalacağına, bir âlimden ders görmek, ulemanın ilminden faydalanmaya işaret eder. Abdülgani'en Nablusi diyor ki: Ulema, ilim meclisi ve ders görmek; hayır ile tabir olunur. Alimin güler yüzlü ve iltifatkâr davranması, rüya sahibi için izzet ve rütbedir.

Bir âlimin kendisini yanına oturtup konuştuğunu ve güzel sözler söylediğini görmek, inancında eksikliğe, halk arasında hakaret göreceğine işaret eder. Alimle konuşmak çok hayırlıdır. Bir âlimin kendisini yanına oturtup konuştuğunu ve güzel sözler söylediğini gören, hayra ve menfaate nail olur.

Kişi rüyasında kendini Alim olarak görmek, rüya sahibinin şerefinin artmasına işarettir. Ibn-i Kesir hazretleri demiştir ki:Kişi rüyasında kendisinin alim olduğunu görmek, rüya sahibi için şerefinin artması demektir.

Alimin kendisine bir şey verdiğini görenin dünyada ve ahirette itibarı büyük olur, makamı yücelir.

Rüyayı gören kişi rüyada İslam alimlerinden birisini bir yerde görse ve o yer halkı da üzüntü, keder ve kıtlık içerisinde iseler Allah (C.C), onları o sıkıntılardan kurtarır. Bir yerde fakih veya tanınmayan bir alim görse, o yere bir doktorun geleceğine işaret eder.

Tanınan bir alimin yüksekten düştüğünü görmek; o alimin itibar kaybedeceğine işarettir. Düşen alim meçhul ise, ilme değer verilmeyeceğine işaret eder.

A B C Ç D E F
G Ğ İ I J K L
M N O Ö P R S
Ş T U Ü V Y Z
En Çok Okunanlar #
üzüm asması görmek Rüyayı Oku
acı biber görmek Rüyayı Oku
rüyada padişah mezarı görmek Rüyayı Oku
beyaz keçi görmek Rüyayı Oku
abdest almak Rüyayı Oku
rüyada uçmak Rüyayı Oku
deprem görmek Rüyayı Oku
zürafa görmek Rüyayı Oku
rüyada karınca görmek Rüyayı Oku
alem Rüyayı Oku
3 harfli görmek Rüyayı Oku
abanoz ağacı Rüyayı Oku
göbek görmek Rüyayı Oku
ada soğanı görmek Rüyayı Oku
abdest alıp namaz kılmak Rüyayı Oku