Ağaç Görmek

İmam Cafer Sadık (a.s)'a göre rüyada ağaç görmek onbir farklı anlamı vardır. Bunlar hakim, altın, tacir, savaşçı, bilge, mümin, kafir, unvan, husumet, savaş ve münafık. Hz. Danyal (a.s) ise kişinin rüyada ağaç görmesini büyük bir şahsiyeti görmeye işaret etmiştir. Ağaç, insanlara tabir edilir.

Kişi rüyasında ağaç görmek: bu rüyanın tabiri, ağacın cinsine, mahiyetine, faydalı ya da faydasız olma gibi özelliklerine göre yapılmalıdır. Mesela rüyada her mevsim yeşil kalan, yaprakları dökülmeyen ağaçları görmek zenginlik demektir.

Kişinin rüyada ağaç görmesi dinde sebat etmeye, zenginliğe, uzun ömre ve rızkın devamını şeklinde tanımlanabilir. Kişi rüyasında yaprağını döken büyük ağaç görmek ağacın cinsine göre sevinç ya da üzüntüye; fakirlik ya da zenginliğe, meyveli ağaç zengin birine, meyvesiz ağaç yoksul birine işaret eder.

Çok yapraklı ağaç görmek; sizin yumuşak huylu biri olduğunuza, Az yapraklı ağaç görmek; sert biri olduğunuza

Bir ağacın sizinle konuştuğunu görmek; insanları şaşırtacak bir iş yapacağınıza...

Herkesçe bilinen bir ağacı görmek; dine, gövdesi imana, suyu namaza, kabuğu rızka, yaprağı ise iyilik ve güzelliğe işarettir. Ağaç ne kadar güzel olursa, dinî inancınız da bir o kadar güzel olur. Yine, ağaç ne kadar kuruysa ve dal, yaprak vs. şeylerden yoksunsa, malınız da aynı oranda eksilecektir.

Kişi rüyasında meyve ağacı görmek, isteklerin gerçekleşeceğini ve maddi kazancı belirtir. Meyveli ağaç Müslüman için Salih amele, kâfir için hidayet bulmaya yorulur. Bir ağaçtan, o ağacın meyvesi olmayan meyveleri toplamak haram mala tabir olunur. Kişi rüyasında meyve ağacı görmek, isteklerin olacağına ve maddi kazanca işarettir. Kişi rüyasında meyve ağacı görmek arzu ettiği isteklerinin olacağına ve maddi kazanca işarettir.

Turunç, limon ve ağaç kavunu gibi hem meyvesi yenen hem de kokusu olan ağaçları görmek dış ve içinin iyiliğine, ilimle beraber amelin ve sözle beraber fiilin bulunmasına işaret eder.

Meyvesi olan ağaç görmek; takvalı biri olduğunuza...

Ağaçlardan meyve topladığınızı görmek; neslinizin çoğalacağına...

Çok sayıda meyve veren ağaçlar görmek ve hepsinin size ait olduğunu bilmek; ömrünüzün uzun olduğuna ve saygınlık elde edeceğinize...

Meyvesiz ağaç Müslüman için amelsiz ilme, kendisinden fayda hâsıl olmayacak kimseye işarettir. Meyvesiz büyük ağaçlar, sert şöhret sahibi, kendilerinde zenginlik, mal ve hayır olmayan insanlara işaret eder. Meyvesiz ağaç; yoksul birine alamettir.

Ağaç yaprakları topladığınızı görmek; topladığınız yaprak miktarınca altın elde edeceğinize

Ağaç dikmek bir eve damat olmakla şeref bulmaya işarettir.

Evinize ağaç diktiğinizi, meyve verdiğini ve meyvesinden yediğinizi görmek; evinize iç güvey getireceğinize...

Kendi evinize ağaç tohumları ektiğinizi görmek; ektiğiniz tohum miktarı kadar elinize bir şey geçeceğine...

Kişi rüyasında ağaç diktiğini görmek; Rüyasında kendi bahçesinde çeşitli ağaçlar diktiğini gören kimsenin, çocuğu dünyaya gelir. Çocuklarının ömürlerinin uzunluk ve kısalığı ekmiş olduğu ağaçların ömrü nispetindedir. Rüyasında bir fidan ekse ve bu fidanda filizlenmeye başlasa, o kişi bir aileye damat olmasına işaret eder.

Ağaç dikmek; çocuklarınızın veya malınızın çoğalacağına ve sevineceğinize...

Kuru ağaç rızık ve hidayettir. Ağacın kuruması hastanın ya da kaybolmuş birinin sorunun devam etmesine işarettir. Rüya sahibi rüyasında bir ağacın kuruduğunu görse orada hasta veya kaybolmuş olan bir kimse sıkıntıya düşer.

Kuru ağaç görmek; nifak ehli kimselere işarettir.

Kesilmiş kuru ağaçlar görmek; Müslümanlardan haberdar olmayan dinsiz kişilere...

Ağaç üzerinde yatmak çok çocuğa, kendini ağaç üzerinde görmek çekindiği şeyden korunmaya işarettir. Kişi rüyasında ağaca çıkmak, bir kimseyi bir şeyden men etmek anlamına gelir.

Yüksek bir ağaca çıktığınızı görmek; iş konusunda kariyerinizin yükseleceğine, Ağaçların üzerine çıktığınızı görmek; büyük bir şahsiyetle arkadaş olacağınıza ve onun desteğiyle korktuğunuz bir şeyden güvende olacağınıza işaret eder.

Bir ağaca çıktığınızı ve aynı ağacın meyvesinden yediğinizi görmek; kayısı gibi kötüye tabir edilen ağaçlar dışında yediğiniz meyve miktarınca mal elde edeceğinize veya sevineceğiniz bir haber işiteceğinize yorumlanır.

Ağaç kesmek iyi değildir. Kişi rüyasında ağaç kesmek yanlış yola sapmak olarak yorumlanır. Rüyasında bir ağacı kestiğini gören kimse sıkıntılı bir duruma düşeceği anlamına gelir..

Kişi rüyasında ağaç kestiğini görmek; bir kimse rüyasında bir ağacı kestiğini görür ise evinde huzursuzluk olur. Ya da sıkıntıya düşeceğine yorulur.

Bir ağacı kökünden söküp çıkardığınızı görmek; bir kimseyi makamından edeceğinize veya mal varlığına el koyacağınıza işarettir.

Ağaç kesmek, kökünden çıkarmak veya kırmak; bir musibetle karşılaşacağınıza ve üzüleceğinize yorumlanır.

Ağaç kestiğinizi veya ağacı bir yere attığınızı görmek; durumunuzun kötüye gideceğine veya öleceğinize işarettir.

Canlı, yeşil ve ulu bir ağacın altında durmak daima korunacağına ve talihli olacağına işarettir. Genelde uzun ağaç rüyaları çok iyi sayılır. Yalnız yaprakların yeşil, canlı, ulu olmaları yorumu değiştirir.

Yapraksız ve kuru bir ağaç görmek, isteklerin gerçekleşmeyeceğini belirtir. Çok yapraklı ağaç ise sağlık ve mutluluk belirtir. Yapraksız ve kuru bir ağaç fakirlik; çok yapraklı ağaç ise sağlık ve mutluluğu belirtir.

Ağaç dalı kısa bir süre için sorunların çözüleceğine, fakat tekrar başlayacağına işarettir. Kişi rüyasında ağaç, kadınlara ve değişik ahlaklı erkeklere ve kavgaya neden olabilecek bir belirtidir. Kişi rüyasında görülecek ağaç dalı kısa bir süreliğine sorunlara çözüm bulunacağına, fakat tekrar eski haline geri geleceğinin belirtisidir. Ağaç dalları kardeş, akraba ve evlada işarettir.

Ağaç yaprakları görmek; kardeşinizin yumuşak huylu olduğuna işarettir.

Ağaçların çok sayıda dalları olduğunu görmek; ailenizin çok geniş olacağına yorulur.

Bir ağacın köklerini görmek; Allah yolunda gönül rızasıyla zekât veren biri olduğunuza yorumlanır.

Ağaç köklerinin sağlam olduğunu görmek; malınızın tamamının zekâtını vereceğinize, bunun aksini görmek ise, zekâtınızı hakkıyla vermeyeceğinize işarettir.

Ağaç kabuğu görmek; oruç tutacağınıza veya oruçlu olduğunuza yorulur.

Dikenleri olan ağaç amacı güç ve çetin bir adamı işaret eder. Kişi rüyasında ağaç bir çanak görmek, iyi huylu ve elinden is gelir bir yardımcı veya hizmetçi ile yorumlanır.

Dikenli ağaç görmek; kötü huylu ve geçimsiz kişiye işaret eder.

Bulunduğunuz yerde her tarafın çeşit çeşit ağaçlarla dolu olduğunu görmek; bu rüyayı nerede görmüşseniz (evinizde veya başka bir yerde), orada musibet olacağına ve büyük-küçük herkesin orayı ziyaret edeceğine...

Sadece kokusu olan ağacı görmek, iyilik sahiplerine, amelsiz ilme veya bir şeyi yapmaksızın söylemeye işaret eder. Bahçede ağaç görmek; bahçe sahibinin malına işarettir. Hoş kokulu ve meyvesi tatlı olan ağaç görmek; salih, temiz ve dindar kişiye...

Tanınmayan ve bilinmeyen ağaçların hepsi erkeğe ve kadına yahut şüpheli kazanca ya da eski ilimlere işaret eder. Tanınmayan ağaç endişe ve şiddetle tabir edilir. Bazen de bu rüya dini inancınızın sağlamlığına işarettir.

Bir ağacın altında gölgelenmek, yağmurdan dolayı ağacın altına gelmek ya da korku dolayasıyla bir ağaç altına sığınmak varlıklı ve iktidar sahibi bir kimsenin himayesine girmeye, rızka işaret eder.Birtakım insanlarla bir ağaç altında bulunmak kişinin kitap ve sünnete uyduğuna, derelerin, vadilerin ve dağların ağaçları umulmadık yerden rızıklanmaya işarettir.

Bir ağacın gölgesinde oturduğunuzu veya uyuduğunuzu görmek; ağaç sahibinin güvencesi altında olacağınıza...

Ağaçtan inmek bir adamdan ayrılmaya, Ağaçtan düşerek bir yerini kırmak, bir işten dolayı zarar görmeye işarettir.

Ağaçtan düştüğünüzü ve ayağınızı kırdığınızı görmek; büyük bir belaya...

Arabistan inciri, hurma, ceviz ve bunlara benzer, kokmayan sadece meyvesi yenilebilen ağaçları rüyasında gören kişi, kuvvet sarf etmek ve zahmet çekerek bir şeyin alınması mümkün olan kişilere işaret eder.

Meyve veren ağaç görmek; gördüğünüz ağacın meyveleri miktarınca nimete işarettir. Meyve veren ağaçtan meyve koparıp yediğinizi görmek; yediğiniz meyve miktarınca gelir elde edeceğinize alamettir.

Bazı tabirciler, kış gününde üzerinde üzüm bulunan bir asma veya bir ağaç gören kimse zengin zannettiği bir erkek veya bir kadına aldanarak malını sarf edeceğini söylerler.

A B C Ç D E F
G Ğ İ I J K L
M N O Ö P R S
Ş T U Ü V Y Z
En Çok Okunanlar #
üzüm asması görmek Rüyayı Oku
acı biber görmek Rüyayı Oku
rüyada padişah mezarı görmek Rüyayı Oku
beyaz keçi görmek Rüyayı Oku
abdest almak Rüyayı Oku
rüyada uçmak Rüyayı Oku
deprem görmek Rüyayı Oku
zürafa görmek Rüyayı Oku
rüyada karınca görmek Rüyayı Oku
alem Rüyayı Oku
3 harfli görmek Rüyayı Oku
abanoz ağacı Rüyayı Oku
göbek görmek Rüyayı Oku
ada soğanı görmek Rüyayı Oku
abdest alıp namaz kılmak Rüyayı Oku